Nebavte děti, bavte se s dětmi

Ano, péče o děti umí být vysilující. Náročná bývá především psychicky, fyzicky se zvládnout dá, proč tomu tak je? Může za to především naše přecitlivělost a přehnaná starostlivost. Dítěti se nemusíme věnovat tak moc, jak to mnozí dělají.
stejné šaty dívek
· Děti se zabaví samy
Pokud máte více dětí, mohou si hrát spolu. Pokud ne, i samotné dítě si dokáže s jedněi dřevěnými kostkami vyhrát hodiny. Pokud mu nabízíte stále další alternativy aktivity, vytvoříte mu v hlavě leda tak guláš. I dítě se potřebuje učit soustředěnosti, vydržet u jedné aktivity déle. Jen tak se správně formuje mozek. Nebuďte přehnaně aktivní. Unaví to vás a zmate i dítě. Navíc pro rozvoj dětské kreativity je nezbytným prvkem nuda. Přehnané množství kroužků vás přivede časem do ordinace psychologa.
tlačení jeepu
· Pořiďte si domů věci, které zabaví všechny
Pro vybití energie, vyblbnutí se, jsou ideální fyzicky náročné aktivity. Můžete s dětmi chodit do lesa na houby a jiné plody, jezdit po řekách, chodit plavat, vozit je na sportovní kroužky.. Je ale také možné se zabavit v klidu domova, stačí si třeba pořídit trampolínu .
· Dejte jim více volnosti
Mateřský pud a snaha děti ochraňovat jsou silné. Děti ale volnost potřebují. Nejspolehlivější způsob, jak se naučí, že se něco nedělá je ten, že si prostě natlučou, odřou se, popálí a podobně. Najít míru je těžké, ale jen dítě s jistu mírou vlastní zodpovědnosti bude mít dospělý život snadný, bude již zvyklé se o sebe starat.
smutný chlapec
· Ať vám pomáhají
Místo obskakování dětí a paralelního vaření či úklidu, je také zapojte. V mnoha domácnostech panuje představa o otravných domácích pracích. Děti to ale ještě neví a když je odmalička k těmto činnostem povedete, budou je naopak velmi silně naplňovat, budou rády, že vytváří něco užitečného. A časem, až ztratí část své nemotornosti, vám i reálně život usnadňovat budou. Nemuset chystat svačinu do školy, protože to dítě zvládne samo, je skvělé, nebo ne?